Temmuz’da Asgari Ücret 13 Bin TL’ye Çıkabilir

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı bu yıl beklenen ikinci zamda. Tahminlere göre zam oranının yüzde 50’yi geçebileceği ve asgari ücretin 13 bin TL’ye kadar çıkabileceği söyleniyor.

Asgari ücret son 2 yılda önemli ölçüde arttı. Daha önce 4 bin TL seviyesini aşan asgari ücret, seri artışların ardından 8 bin 500 TL’ye çıktı. Temmuz ayında asgari ücrete yeni bir zam gelecek.

Normal şartlarda asgari ücrete yılda bir kez zam yapılırken bu oran geçen yıl ikiye katlandı. Yılbaşında yapılan zamma temmuz ayında yapılan zam da eklendi.

yeni safak temmuzda asgari ucret 13 bin tlye cikabilir 1 scaled

Nitekim bu yıl da aynı durum söz konusu.

Yani Temmuz ayında asgari ücretle çalışanları yeni bir zam bekliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalmış olsa da bu noktadan sonra Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin kesin olduğu düşünülüyor.

Dolayısıyla asgari ücret için hükümetin söylemlerini temel alabiliriz.

Temmuz ayına kadar çok az zaman kaldı. Her halükarda zam oranı Temmuz’dan önce, yani Haziran’ın son haftasında netleşecek. Peki Temmuz’da asgari ücretle çalışanlar ne kadar zam alacak?

Lobide dolaşan son bilgilere göre Temmuz ayında asgari ücret en az 13 bin TL olacak. Yani yüzde 50’nin üzerinde zam yapılacak.

Bu artış, son aylarda artan enflasyon nedeniyle geçim sıkıntısı çeken asgari ücretliler için önemli bir destek olacaktır. Ayrıca, tüketici harcamalarını artırarak ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Ancak, asgari ücretteki artışın mal ve hizmet fiyatlarının da yükselmesine yol açabileceğini not etmek önemlidir. Bunun nedeni, işletmelerin artışın maliyetini müşterilerine yansıtabilmeleridir.

Asgari ücretteki artış genel olarak Türkiye için olumlu bir gelişme. Milyonlarca işçinin hayatını iyileştirmeye ve ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacak. Ancak, artışın daha yüksek fiyatlar gibi potansiyel olumsuz sonuçlarının farkında olmak önemlidir.