İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

21 Mayıs 2023

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 21 Mayıs’ta Türk hükümetinin şark şark görevlerinin sayısını 2025’in sonuna kadar ikiden bire indireceğini duyurdu.

Doğu şark görevi, çalışanların Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illerinde çalışmasını gerektiren bir tür devlet hizmetidir. Bu iller, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) varlığından dolayı genellikle ülkenin diğer bölgelerine göre daha tehlikeli kabul ediliyor.

Soylu, yaptığı konuşmada , şark seferlerinin azaltılması kararının polis memurları ve ailelerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla alındığını söyledi. Ayrıca hükümetin doğu ve güneydoğu illerinde barış ve güvenliği sağlamaya kararlı olduğunu söyledi.

Soylu’nun açıklaması karışık tepkilerle karşılandı. Bazıları hükümeti polis memurlarının hayatlarını iyileştirmeye yönelik adımlar attığı için övdü, bazıları da doğudaki görevler için polis memurlarının işe alınmasını ve tutulmasını zorlaştıracağını söyleyerek kararı eleştirdi.

Doğuya yönelik şark görevin azaltılmasının Türk polis gücünü nasıl etkileyeceği henüz belli değil . Ancak Soylu’nun açıklaması, hükümetin doğu ve güneydoğu illerinde polis teşkilatının karşılaştığı güçlükleri çözmeye kararlı olduğunun bir işareti.

Doğu ve Güneydoğu’da Barış ve Güvenlik

Soylu, hükümetin doğu ve güneydoğu illerinde barış ve güvenliği sağlamaya kararlı olduğunu söyledi. Yetkili, hükümetin başarısının kanıtı olarak bölgedeki PKK faaliyetlerindeki düşüşe işaret etti.

Soylu, “Doğu ve Güneydoğu’da olduğu kadar doğu illerinde de huzur ve güvenliğin sağlandığını gözlemliyoruz.” “PKK ve siyasi uzantısının son dönemde kaybettiği güç apaçık ortadadır.”

Soylu, hükümetin doğu ve güneydoğu illerindeki başarısının, Doğu ile Batı arasındaki gelişmişlik farkının giderilmesi gibi atılan önemli adımlardan kaynaklandığını söyledi.

Soylu, “Doğu ve Güneydoğu’da yavaş yavaş barış ortamı tesis ediliyor ve artarak devam edecek inşallah.”

Doğu Görevlerinin Azaltılması

Soylu, hükümetin şark seferi sayısını 2’den 2025 sonuna kadar bire indireceğini de duyurdu. Kararın, polis memurları ve ailelerinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla alındığını söyledi.

Soylu, “2012 yılına kadar ülkemizde polis teşkilatının tek şark görevi vardı. “Ancak 2012 yılı itibari ile bir şark görevi 2 şark görevine çıkartıldı. Son zamanlarda arkadaşlarımızla bir değişiklik yapma kararı aldık. İki şark görevini birleştirmek isteyenler bazı indirimlerden faydalanabilecek. Kimine bir yıl, kimine iki yıl, kimine üç yıl.”

Soylu, hükümetin polis memurları ve ailelerinin güvenliğini sağlamaya kararlı olduğunu söyledi. Doğu şark görevinın azaltılmasının doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

Soylu, “Bu genel tablo içerisinde, Allah’ın izniyle 2025 yılı sonuna kadar iki şark şark göreviunu birleştirip tek şark şark göreviuna indireceğimizi belirtmek isterim.” dedi. “Planlama ve programlarımızı buna göre yapıyoruz. Bu zaman diliminde mevcut durumda olanlar da bu durumdan faydalanabilecekler. Bugünden itibaren devreye girecek. Bu vesileyle bu adımın hayırlı olmasını diliyorum.” polis teşkilatı için hayırlı ve uğurlu olsun.”