Bakan Kurum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin büyükşehirlerde yaşayan memurlara kira desteğini sağlayacağını duyurdu.

TRT Haber’in canlı yayınında konuşan Kurum, hükümetin devlet memurlarının yaşam maliyetleri açısından yaşadığı zorlukların farkında olduğunu söyledi. Hükümetin memurlara yardım etmek için gelirlerini artırmak ve kira desteği sağlamak da dahil olmak üzere bir dizi önlemi düşündüğünü söyledi.

Kurum, “Büyükşehirde yaşayan kardeşlerimizin buradaki yaşam koşullarına sahip çıkması için düzenlemeleri yapacağız” dedi. “Memurlarımızın gelirlerinin artması gerekiyorsa onu hayata geçireceğiz. Kira desteğine ihtiyacımız varsa getireceğiz. Seçimden sonra daha iyi koşullarda yaşama imkânı için iyileştirmeler hayata geçireceğiz.”

Kurum’un açıklaması memur sendikaları tarafından memnuniyetle karşılandı. Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), hükümetin desteğini “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelendirdi. Türkiye Devlet Memurları Sendikası (Memur-Sen), hükümetin desteğinin “memurlar için bir rahatlama” olduğunu söyledi.

Devletin memurlara verdiği destek, Türk ekonomisinin bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi. Enflasyon %61,14 gibi yüksek bir seviyede ve Türk lirası ABD doları karşısında önemli değer kaybetti. Hükümet, faiz oranlarını yükseltmek ve bir dizi vergi indirimi uygulamak da dahil olmak üzere ekonomiyi istikrara kavuşturmak için bir dizi önlem aldı.

Hükümetin memurlara verdiği desteğin ne kadar etkili olacağı ise görülecek. Ancak duyuru, hükümetin memurların karşılaştığı zorlukların farkında olduğunun ve onlara yardım etmek için adımlar atmaya istekli olduğunun bir işaretidir.