Eskişehir’den İsa Yüksel (47) ve Zonguldak’tan Arif Özcan (44) adlı iki genç öğretmen 19 Mayıs 2023’te kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Eskişehir’de İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kimya öğretmeni olan Yüksel, cumartesi sabahı evinde ölü bulundu. Eşi ve iki çocuğu tarafından hayatta kaldı.

Zonguldak’ta Yayla Ortaokulunda fen bilgisi öğretmeni olan Özcan, cuma gecesi kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Cumartesi sabahı erken saatlerde öldü. Eşi ve iki çocuğu tarafından hayatta kaldı.

Bu iki genç öğretmenin ani ölümleri eğitim camiasını şok etti. Her iki adam da öğrencileri ve meslektaşları tarafından saygı görüyor ve seviliyordu.

Her iki kişinin de ölüm nedeni halen araştırılıyor. Ancak strese bağlı kalp krizlerinden ölmüş olabileceklerine inanılıyor.

Hem Yüksel hem de Özcan uzun saatler çalışıyorlardı ve çok fazla baskı altındaydılar. Yüksel, öğrencilerinin final sınavlarına hazırlanırken Özcan yeni bir müfredat üzerinde çalışıyordu.

Bu iki genç öğretmenin ölümü, ruh ve beden sağlığımıza özen göstermenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Kendinizi stresli veya bunalmış hissediyorsanız, lütfen yardım isteyin. Stresle başa çıkmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak birçok kaynak vardır.