Bakan Bilgin

İkinci Tur Seçimleri Öncesinde EYT’lilere Müjde! Prim ve Yaş Gereksinimleri Değişir

Yeni Emeklilik Reformu

Hükümet, emeklilik için yaş ve prim şartlarını gevşetecek yeni bir emeklilik reformu duyurdu. Yeni kurallar, 49 yaşını doldurmamış, en az 3600 prim günü ve 25 yıl sigortalı çalışması olan kişiler için geçerli olacak. 9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmış olanlar için 25 yıl sigortalılık ve ek olarak 5225 prim günü şartı aranmaktadır.

Yeni emeklilik reformunun yıllardır emekli olmayı bekleyen milyonlarca kişiye fayda sağlaması bekleniyor. Ayrıca emekli olabilen ve parasını harcayabilen insan sayısını artırarak ekonomiyi canlandırması bekleniyor.

Yeni Emeklilik Reformuna EYT’lilerden Tepki

Emeklilik yasasında değişiklik için yıllardır kampanya yürüten EYT’liler yeni reformu memnuniyetle karşıladı. Yeni kuralların sonunda onlara emekli olma ve hayatlarının tadını çıkarma fırsatı vereceğini söylüyorlar.

Bir EYT üyesi, “Hükümet sonunda bizi dinlediği için çok mutluyum” dedi. “Yıllardır çalışıyorum ve artık emekli olmaya hazırım. Ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmek için sabırsızlanıyorum.”

Bir başka EYT üyesi, yeni reformun ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olacağını söyledi. Artık emekli olabileceğimize göre, paramızı harcayıp ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olabileceğiz” dedi.

Yeni emeklilik reformu EYT’liler ve Türkiye ekonomisi için olumlu bir adım. Milyonlarca insana fayda sağlaması ve ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olması bekleniyor.