staj ve çıraklık

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Twitter Canlı Oda Etkinliği Düzenledi

Ankara, Istanbul, Sakarya, Bilecik, Bursa ve Samsun

22 Mayıs 2023

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, sigortalılıklarının başlamasının SSK’nın başlangıcı sayılması ve EYT kapsamına alınması talebiyle bu akşam saat 20:30’da Twitter canlı oda etkinliği düzenliyor.

Aylardır sahada ve sosyal medyada örgütlenen mağdurlar, attıkları tweet sayısıyla Twitter’ın gündemini sallıyor. 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri öncesi bu akşam yine kapsamlı bir etkinlik düzenleyecekler.

Ankara, İstanbul, Sakarya, Bilecik, Bursa ve Samsun Staj ve Çıraklık Sigorta Mağdurları Dernekleri öncülüğünde bu akşam saat 20.30’da bir araya gelerek #OmuzOmuzaÇıraklık etiketi altında mağdurlar bir kez daha taleplerini dile getirecek.

Mağdurlar Adil Muamele Talep Ediyor

Mağdurlar, hükümet tarafından haksız muamele gördüklerini söylüyor. Yıllardır sisteme para ödediklerini, ancak diğer işçilerle aynı hakların kendilerine verilmediğini savunuyorlar.

Staj veya çıraklıklarının başında devletin sigortalılığını başlatmasını ve EYT kapsamına alınmasını talep ediyorlar. EYT, “İşsizler için Erken Emeklilik” anlamına gelir. Belirli sayıda yıl işsiz kalan kişilerin erken emekli olmalarını sağlayan bir programdır.

Mağdurlar, hükümet tarafından görmezden gelinmekten bıktıklarını söylüyorlar. Bu etkinliği düzenleyerek nihayet hak ettikleri ilgiyi görebileceklerini umuyorlar.

Mağdurlar Hükümeti Harekete Geçmeye Çağırıyor

Mağdurlar, hükümete endişelerini gidermek için harekete geçmesi çağrısında bulunuyor. Bir çözüm bulmak için hükümetle birlikte çalışmaya istekli olduklarını ancak ilk adımı hükümetin atmasına ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar.

Mağdurlar, bu etkinliği düzenleyerek hükümete harekete geçmesi için baskı yapabileceklerini umuyorlar. Sonunda hak ettikleri adil muameleyi görene kadar hakları için savaşmaya kararlılar.